Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Chmura tagów
Jesień na balkonie - co może kwitnąć i jakie prace wykonujemy 0
Jesień na balkonie - co może kwitnąć i jakie prace wykonujemy

Jesień na balkonie - od czego zaczniemy przygotowania?

Jesień jest to czas kiedy wilgotność powietrza jest duża, temperatury niskie, a słońce nie zagląda do nas już na tak długo. Wszystko to powoduje, że otoczenie może wydawać się ponure i nudne. Jednak jeżeli w odpowiednim czasie pomyślimy o jesieni na balkonie, uda nam się uzyskać jeszcze dekoracyjny i atrakcyjny widok o tej porze.

Trudniejsze warunki panujące na zewnątrz wymagają także przygotowania wyposażenia balkonu na nadejście jesieni, a potem zimy. W poniższym artykule przedstawiamy rośliny, które będą umilały nam jesienne dni na balkonie. Podpowiadamy także, jakie prace powinniśmy wykonywać o tej porze.

dynie ozdobne na stole

Jesienna kompozycja z ozdobnych dyni i wrzosów, ustawiona na stoliku balkonowym, będzie stanowić piękną dekorację.

Istnieje wiele gatunków roślin, które są idealne do hodowania w balkonowych skrzynkach, jednak czasami ich urok kończy się wraz z odejściem lata. Nie znaczy to, że jesienny balkon czy taras nie może być piękny. Jeżeli odpowiednio wcześnie pomyślimy o tym, aby balkon był dekoracyjny cały rok, uda nam się uzyskać atrakcyjny efekt - wykorzystując zarówno roślin jednoroczne jak też wieloletnie.

W jesiennych kompozycja warto wykorzystać następujące rośliny:

  • wrzosy - są to małe krzewinki, dorastające maksymalnie do 50cm, o drobnych, gęstych pędach, ozdobionych drobnymi listkami, na pędach wzniesionych pionowo w górę widoczne są małe kuleczki, gęsto nawleczone na łodygę, to kwiatostany wrzosów. Roślina kwitnie już od sierpnia do października, ale jest zimozielona, dekoracyjna także przez zimę. W gruncie jest to roślina wieloletnia, jeżeli uda nam się odpowiednio zabezpieczyć wrzosy przed przemarzaniem, mogą również przezimować na balkonie. Wrzosy do prawidłowego rozwoju potrzebują słonecznego stanowiska i lekkiej, próchniczej, kwaśnej ziemi. Każdy z nas z pewnością zna naturalne, leśne wrzosowiska. Podobne warunki musimy stworzyć roślinom w skrzyniach.

    wrzosy

    kompozycja z wrzosów

  • chryzantemy - pochodzą z rodziny astrowatych, to jedne z najbardziej popularnych jesiennych roślin, cenionych ze względu na swoje obfite i długie kwitnienie. Kwiaty chryzantemy zakwitają już w sierpniu i potrafią dotrwać nawet do grudnia, gdyż są odporne na przymrozki. W naszym klimacie jest to najczęściej roślina jednoroczna, jednak gatunki drobnokwiatowe potrafią przetrwać w gruncie do następnego roku. Najczęściej dzieli się je ze względu na rodzaj kwiatów na drobnokwiatowe i wielkokwiatowe, lub na gruntowe, doniczkowe i na kwiaty cięte. Chryzantemy są bardzo zróżnicowane w obrębie swojego gatunku, możemy wybierać z roślin niskich, a kulistym pokroju lub większych, bardziej rozłożystych. Kwiaty mogą przypominać małe kuleczki, gwiazdki lub większe elementy, w zależności od gatunku są ułożone bardzo ściśle lub swobodnie. Kolorystyka kwiatów jest bardzo bogata : biele, żółcie, pomarańcze, czerwienie czy fiolety. Wykorzystując chryzantemy możemy stworzyć na balkonie lub tarasie barwny akcent, który z pewnością rozjaśni jesienne dni.
  • żurawki - to byliny, które słyną ze swoich barwnych, dekoracyjnych liści. Rozróżniamy żurawki i żuraweczki, które różnią się rozmiarem. Żurawki przybierają małe rozmiary, do 40 cm, tworzą zwartą kępę ozdobnych liści. Aby właściwie się przebarwiały wymagają jasnego, słonecznego stanowiska. Liście są bardzo atrakcyjne, z widocznym żyłkowaniem, często w kolorze innym niż liście. Blaszka liściowa przyjmuje kolory takie jak bordo, cytrynowy, zielony czy fioletowy oraz różne odcienie tych barw. Jednak kolor to nie jedyna dekoracja żurawki - liście są najczęściej finezyjnie wcinane, falowane, ukształtowane. To sprawia, że mamy do dyspozycji wiele odmian i gatunków, które mogą różnić się między sobą wszystkim. Dzięki tak szerokiemu wachlarzowi dostępnych żurawek, możemy stworzyć wiele niepowtarzanych kompozycji. Liście żurawki na stanowiskach osłoniętych od wiatru i niskich temperatur pozostają na roślinie cały rok.
  • trawy ozdobne - to rośliny, które są coraz częściej i coraz chętniej wykorzystywane w kompozycjach roślinnych balkonowych. Trawy mogą zimować w gruncie, jak również w donicach, jednak nie każdy gatunek jest tak samo odporny na niskie temperatury. Ich dekoracyjne liście, a czasem także kwiatostany pozostają barwne przez całą zimę, wiosną wymagają przycięcia. Trawy najczęściej preferują ziemię lekką, przepuszczalną i stanowisko słoneczne. Istnieje wiele gatunków cenionych ze względu na malowniczo przebarwiające się liście - jak na przykład Imperata Red BARON- które tworzy czerwone, płonące plamy. Inne gatunki wyglądają niezwykle atrakcyjnie, gdy ich delikatne, ażurowe wręcz kwiatostany i liście kołysze wiatr. Trawy są roślinami mało wymagającymi i odpornymi, dlatego docenią je zwłaszcza zapracowane osoby. Zapraszamy także na - Przegląd traw ozdobnych.

    kompozycja z trawy ozdobnej, żurawki i dalii

    kompozycja z trawy ozdobnej, żurawki i dalii

  • rozchodniki - idealne na jesień, ze względu na barwne kwiatostany, które przybierają coraz intensywniejszą barwę wraz z nadejściem jesieni. Jest to bylina, która w gruncie zimuje bez problemu, w donicach podobnie jak inne gatunki wieloletnie, wymaga ochrony przed przemarzaniem. Rozchodniki dorastają w zależności od gatunku nawet do 50 cm, liście mają skórzaste, grube, mięsiste. Cenią stanowiska słoneczne i podłoże przepuszczalne. Gatunki różnią się między sobą kolorem liści - zielone, bordowe, czerwone. Gatunki rozchodnika okazałego można odróżnić także po kolorze kwiatów - bardzo atrakcyjny i godny uwagi jest rozchodnik odm. Autumn Fire, który ma ognisto czerwone kwiaty. Kwiatostany utrzymują się aż do zimy, kwitnie od sierpnia.
  • iglaki - szczególnie cenione na balkonie odmiany miniaturowe i wolno rosnące, wybór jest naprawdę szeroki. Iglaki są dekoracyjne cały rok, tworzą piękne zielone tło dla innych rośli kwitnących, a zimą jako jedyne zdobią zielonymi odcieniami nasz balkon czy taras. Jednak decydując się na posadzenie iglaków musimy przygotować odpowiednie donice, które powinny być dość obszerne, z otworami w dnie, umożliwiającymi odpływanie wody. Warto przed posadzeniem iglaków, szczególnie w obszernych drewnianych donicach, wykonać izolację ze styropianu, która zabezpieczy system korzeniowy przed przemarzaniem. Iglaki lubią ziemię lekko kwaśną i stanowisko najczęściej słoneczne, chociaż o szczególne warunki danego egzemplarza najlepiej zapytać podczas zakupu. Do najbardziej popularnych gatunków, które doskonale sprawdzają się w skrzyniach na tarasie czy balkonie należą: jałowiec pospolity, jałowiec płożący, cis pośredni, sosna górska, świerk biały, świerk kłujący, świerk pospolity, żywotniki. Więcej na ich temat przeczytasz tutaj - Jakie iglaki do donic? Kompozycje z iglakami w donicach
  • winobluszcz pięciolistkowy lub trójlistkowy - jest to bardzo odporne i szybko rosnące pnącze, dzięki któremu sprawnie uda nam się utworzyć zieloną ścianę, odgradzająca nas od sąsiadów. Jesienią to niezwykłe pnącze przebarwia się bardzo atrakcyjnie w odcienie czerwieni, bordo a nawet fioletów, sprawiając, że nas balkon będzie widziany z daleka. Roczne przyrosty wynoszą nawet 5 m, dlatego roślina na mniejszych balkonach może wymagać cięcia, ale jesienny efekt wart jest tego. Po za tym warto wspomnieć o działaniu pnączy na otoczenie. Udowodniono, że pnącza obniżają temperaturę latem, gdyż powierzchnia budynku nie nagrzewa się tak szybko, natomiast zimą utrzymuje wyższą temperaturę wewnątrz budynku, tworzą swoistą izolację, dodatkowo pnącze oczyszcza powietrze i jest barierą dźwiękoszczelną, hamującą głośniejsze bodźce docierające z zewnątrz.

    winobluszcz

  • owoce jesieni - dynie, kasztany, jarzębina i inne dekoracyjne elementy, które możemy zebrać nawet na popołudniowym spacerze lub wycieczce do lasu. Wianki z gałązek, ozdobione szyszkami, mech w donicach z dekoracjami, wiszące dekoracje z innych elementów, czy dynie ustawione dekoracyjnie pośród donic. Wszystkie te dary jesieni warto wykorzystać w aranżacjach balkonowych, aby wprowadzić prawdziwie jesienny nastrój i sprawić, aby nasza zielona oaza, była dekoracyjna także o tej porze roku.

    owoce jesieni

Co powinniśmy zrobić na balkonie jesienią?

  • konserwujemy meble, koniecznie, gdy planujemy pozostawienie mebli balkonowych cały sezon na zewnątrz. Jeżeli posiadamy meble drewniane musimy zaimpregnować je odpowiednimi lakierami, woskami lub bejcami. W tym celu oczyszczamy mebel z nalotów, piasku i kurzu , a następnie nanosimy preparat, stosując się ściśle do instrukcji producenta środka.
  • oczyszczamy skrzynki balkonowe, w których rosły rośliny jednoroczne, które przekwitają,
  • odnawiamy i konserwujemy elementy metalowe, które wymagają zabezpieczenia przed korozją,
  • staramy się nie pozostawiać na zewnątrz elementów, które mogą chłonąć wilgoć z chłodniejszego powietrza - takich jak poduchy, koce, książki,
  • aby umilić sobie pobyt na balkonie lub tarasie w chłodniejsze jesienne dni, i jeżeli mamy odpowiednią ilość miejsca, możemy wyposażyć go w biokominek zewnętrzny, który ogrzeje temperaturę powierza w naszym otoczeniu i sprowadzi przyjemny, sielski i nieco rodzinny nastrój. Nie ma nic piękniejszego niż naturalne, ciepłe płomienie, rozświetlające delikatnie ciemniejsze wieczory.

    BIOKOMINKI W NASZEJ OFERCIE - ZAPRASZAMY

  • pamiętamy o wiośnie na balkonie, tworzymy kompozycje wiosenne z roślin cebulowych, takich jak tulipany, szafirki, krokusy, żonkile i wiele, wiele innych. Oszałamiający efekt możemy uzyskać, sadząc rośliny cebulowe w donicach warstwowo, dzięki temu na wiosnę otrzymamy bujną, kwitnąca kompozycję, która będzie aż wysypywać się z donicy. Donicę, z roślinami cebulowymi musimy dobrze zabezpieczyć, aby nie przemarzła zimą,
  • rośliny zielone zasilamy nawozami, które pozwolą im umocnić się przed zimą i łatwiej przezimować w skrzynkach balkonowych.

kompozycja z mchu, owoców głogu, jabłek i żołędzi

Ozdobna kompozycja z mchu, owoców głogu, jabłek i żołędzi

Jesień na balkonie nie musi oznaczać rezygnacji z ładnego otoczenia. Odpowiednie zaplanowanie nasadzeń roślinnych pozwoli nam cieszyć się ładnymi widokami także po odejściu lata, a odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne pozwolą przygotować to miejsce do zmieniających się warunków atmosferycznych.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium