Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Chmura tagów
Promocje
Okrągły fotel wypoczynkowy ze stolikiem TWIST
Okrągły fotel wypoczynkowy ze stolikiem TWIST
2 399,00 zł 1 447,00 zł
szt.
Rustykalny fotel wiszący Nido ze sznurka
Rustykalny fotel wiszący Nido ze sznurka
299,00 zł 147,00 zł
szt.
Ogrodowy fotel kokon stojący Fresco
Ogrodowy fotel kokon stojący Fresco
1 799,00 zł 1 515,00 zł
szt.
Wiszący fotel 2-osobowy Doppio z technorattanu
Wiszący fotel 2-osobowy Doppio z technorattanu
2 999,00 zł 2 362,00 zł
szt.
Technorattanowy fotel wiszący Spesso
Technorattanowy fotel wiszący Spesso
1 999,00 zł 1 545,00 zł
szt.
Wiszący fotel z brązowego technorattanu Piatto
Wiszący fotel z brązowego technorattanu Piatto
1 999,00 zł 1 667,00 zł
szt.
Huśtawka kokon Bellissimo
Huśtawka kokon Bellissimo
2 100,00 zł 1 825,00 zł
szt.
Fotel podwieszany z technorattanu Aria
Fotel podwieszany z technorattanu Aria
2 399,00 zł 1 830,00 zł
szt.
Stylowy fotel wiszący Adesso
Stylowy fotel wiszący Adesso
3 099,00 zł 2 290,00 zł
szt.
Stojak na huśtawkę TiiPii dla dzieci
Stojak na huśtawkę TiiPii dla dzieci
900,00 zł 800,00 zł
szt.
Mały stolik Nardi Aria 60x60
Mały stolik Nardi Aria 60x60
315,00 zł 250,00 zł
szt.
Narożnik 2-modułowy TOULOUSE czarny
Narożnik 2-modułowy TOULOUSE czarny
5 900,00 zł 3 500,00 zł
szt.
Jak dobrze wybrać projekt domu? 0
Jak dobrze wybrać projekt domu?

Jak dobrze wybrać projekt domu? Ekspert radzi

Po pierwsze – poznaj warunki zabudowy

Przeznaczenie interesującej nas nieruchomości zdefiniowane jest w Planie Miejscowym lub w przypadku jego braku, w ramach wydanej dla działki decyzji o warunkach zabudowy. Jeżeli Gmina ma uchwalony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, możemy wystąpić z wnioskiem o wydanie wypisu i wyrysu, jeśli dla danego terenu nie ma planu zagospodarowania, wówczas konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Występując o warunki zabudowy, definiujemy we wniosku zakres naszego zmierzenia inwestycyjnego, które urząd weryfikuje w nawiązaniu do istniejącej, sąsiadującej zabudowy. Nie musimy przy tym być już właścicielem danej działki, żeby uzyskać dla niej warunki zabudowy – wyjaśnia architekt Mariusz Jaworski, ekspert Pracowni ARCHIPELAG.

Zarówno plan miejscowy, jak i warunki zabudowy zawierają kluczowe wytyczne dotyczące wymagań i przeznaczenia danej nieruchomości. Do najczęściej spotykanych należą:

 • przeznaczenie działki (np. pod zabudowę jednorodzinną, wielorodzinną, usługową, oświatową itd. )
 • dopuszczalna liczba kondygnacji
 • maksymalna wysokość budynku
 • kąt nachylenia dachu
 • dopuszczalna szerokość elewacji frontowej
 • kształt dachu ( np. dwuspadowy, wielospadowy, symetryczny itp. )
 • maksymalna powierzchnia zabudowy
 • może też zaistnieć konieczność dodatkowych uzgodnień dokumentacji (np. z konserwatorem)

Jeśli projekt budowlany nie spełnia któregoś z warunków nie otrzymamy pozwolenia na budowę - podkreśla architekt. Warto pamiętać, że jeżeli teren, względem którego określane są warunki zabudowy jest objęty ochroną konserwatora zabytków możemy nawet znaleźć w decyzji wytyczne, które narzucą nam określony kolor elewacji czy konkretny rodzaj pokrycia dachowego – dodaje architekt.

Działka

To, co determinuje wybór projektu to także wielkość i kształt działki, zorientowanie względem stron świata, a także jej uwarunkowania gruntowo-wodne. Domy parterowe wymagają większej posesji ze względu na rozłożystą bryłę, z kolei na działkach, gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych trudno będzie wybudować dom z piwnicą. W przypadku, wąskiej działki lepiej zdecydować się na dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym, które cechuje korzystniejszy stosunek powierzchni zabudowy do powierzchni użytkowej. Zyskujemy funkcjonalnie zaplanowaną przestrzeń, przy jednoczesnym pozostawieniu miejsca na aranżację ogrodu. Wybierając projekt domu na wąską działkę, należy zwrócić uwagę na szerokość elewacji frontowej, warto przy tym pamiętać, że aby budynek był wygodny w codziennym użytkowaniu jego szerokość nie powinna być mniejsza niż 6 metrów – podpowiada architekt.

schemat działki z odległosciami od granicy

 

Minimalne odległości budynku od granicy

To, co musimy wziąć pod uwagę to także minimalne odległości budynku od granicy z działką sąsiednią. Regulacje są określone przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12. 04. 2002 r. „W sprawie warunków jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”:

 • 4 m – w przypadku ścian z otworami okiennymi lub drzwiowymi, dotyczy to również okien umieszczonych w dachu
 • 3 m – w przypadku ścian bez otworów
 • 1, 5 m - w przypadku ścian elewacji bocznych bez otworów w sytuacji, kiedy szerokość działki nie przekracza 16 m

Możliwości wykorzystania trudnej w zabudowie posesji, najlepiej skonsultować z architektem, który doradzi sprawdzone rozwiązania i pomoże wybrać optymalny projekt domu.

Projekt domu na wąską działkę EX 20 G2 ENERGO PLUS

Powierzchnia użytkowa: 154, 99 m²

Minimalne wymiary działki: 16. 64 x 27. 94 m

Nowoczesny dom w typie stodoły na planie prostokąta z czytelnym podziałem funkcji, z garażem na dwa samochody zgrabnie wkomponowanym w bryłę budynku. Atrakcyjny balkon loggia osłonięty ścianą szczytową. Na parterze rodzinna strefa dzienna, w tym duża kuchnia z wyspą oraz salon z jadalnią harmonijnie połączone z tarasem i ogrodem. Na poddaszu do dyspozycji domowników znajdują się cztery sypialnie, dwie łazienki i osobna pralnia. Dom posiada również komplet energooszczędnych instalacji, takich jak pompa ciepła, wentylacja mechaniczna z rekuperacją oraz panele fotowoltaiczne, dzięki którym jest ekologiczny, komfortowy i tani w użytkowaniu.

ex 20

 

Projekt domu na małą działkę EX 2 soft

Powierzchnia użytkowa: 125, 05 m²

Minimalne wymiary działki: 16. 84 x 18. 24 m

Nowoczesny dom-kostka, który dzięki swojej kompaktowej formie i małej powierzchni zabudowy świetnie odnajdzie się na małej działce. Dom oferuje ponad 125 m2 przestrzeni, którą można w pełni wykorzystać na cele mieszkalne (parter + piętro bez skosów). W przypadku, kiedy dysponujemy niedużą posesją atutem jest też płaski dach, który możemy wykorzystać do zaaranżowania strefy wypoczynkowej na świeżym powietrzu – można tu urządzić zielony ogród, taras widokowy z dekoracyjną roślinnością, a nawet niewielki basen.

ex 2

Usytuowanie domu względem stron świata

Podczas wyboru projektu nie możemy zapomnieć, że na codzienną wygodę użytkowania domu znaczący wpływ ma usytuowanie budynku na działce i odpowiedni rozkład pomieszczeń. Budynek powinien zostać ulokowany na posesji w zgodzie z kierunkami świata i różnicami nasłonecznienia w ciągu dnia, aby maksymalnie wykorzystać naturalną energię słońca. Pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu – salon, pokoje do pracy i nauki, pokoje dla dzieci najkorzystniej jest ulokować w miejscach, które mają stały dostęp do światła słonecznego – po stronie południowej i zachodniej, z kolei mniej doświetlona część północna to idealne miejsce dla garażu, pomieszczeń gospodarczych, kotłowni lub składzików. Właściwa lokalizacja pomieszczeń i odpowiedni rozkład okien zapewnią wysoki komfort oraz podniosą efektywność energetyczną domu, co z kolei przełoży się na oszczędności na ogrzewaniu i oświetleniu – dodaje architekt Mariusz Jaworski.

Metraż – oszacuj aktualne i przyszłe potrzeby

Kiedy sprawdzimy już warunki zabudowy i upewnimy się jakie wytyczne musi spełniać nasz przyszły dom pod kątem formalnym, czas na analizę potrzeb rodziny. Na etapie wyboru projektu warto przeanalizować jaki jest nasz styl i rytm życia oraz jak zmieni się za kilka lat, np. kiedy rodzina się powiększy lub będziemy chcieli zamieszkać ze starszymi rodzicami. Warto sporządzić listę wymagań i oczekiwań wszystkich domowników, a także odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań, które pomogą zdefiniować potrzeby. Porządna analiza pozwoli uniknąć błędów i zbędnych wydatków związanych z utrzymaniem domu – pamiętajmy, że im większy metraż, tym większa kubatura do ogrzania – przypomina ekspert Pracowni ARCHIPELAG.

Pytania pomocne przy definiowaniu potrzeb:

 • Jak duża będzie liczba domowników?
 • Czy będziemy mieszkać sami czy w niedalekiej przyszłości z rodzicami? (dom dwulokalowy, dwupokoleniowy)
 • Czy często pracujemy w domu? Jeśli tak, warto pomyśleć o osobnym gabinecie lub wyciszonej pracowni, np. na poddaszu
 • Czy chcemy mieć sypialnię z własną łazienką i garderobą?
 • Czy lubimy przyjmować gości? Jak często? Czy potrzebny będzie osobny pokój gościnny, czy wystarczy, np. gabinet z wygodną sofą, który od czasu do czasu spełni rolę gościnnej sypialni?
 • Czy potrzebny będzie garaż? Jaki? Jedno czy dwustanowiskowy? Wkomponowany w bryłę domu, czy wolnostojący? A może wystarczy wiata samochodowa?

Projekt domu z możliwością rozbudowy - parterowy z poddaszem do adaptacji

Alison IV G2 to dom, który należy do kategorii projektów z poddaszem do adaptacji, które można rozbudować w przyszłości, np. kiedy dzieci podrosną i przydadzą im się osobne pokoje do odpoczynku i nauki. Dom „rosnący” razem ze zmieniającymi się potrzebami rodziny to świetne rozwiązanie dla młodego małżeństwa, a także ekonomiczna opcja dla wszystkich, którzy dysponują ograniczonym budżetem na budowę. Projekt na start oferuje wygodną przestrzeń parteru (132, 56 m2), a w kolejnym etapie poddasze do późniejszej adaptacji (w tym przypadku ponad 41 m2), które można dowolnie zaaranżować. Warto pamiętać, że do czasu adaptacji poddasza zapłacimy mniejsze rachunki za ogrzewanie, a także niższy podatek od nieruchomości – podpowiada architekt.

Alison IV G2

Alison IV G2

Alison IV G2

Alison IV G2

Koszty budowy

Podczas wyboru projektu bardzo ważną kwestią jest także oszacowanie swoich możliwości finansowych, zarówno pod względem budowy, jak i późniejszych kosztów użytkowania domu. Warto zamówić profesjonalny kosztorys, który pozwoli prawidłowo ocenić wydatki na materiały, robociznę oraz sprzęt, a także zaplanować harmonogram prac i kontrolować budżet inwestycji. Wybór projektu to bardzo ważna decyzja, dlatego warto skonsultować się z doświadczonym architektem, który pomoże dopasować projekt do działki i potrzeb rodziny, podpowie jakie rozwiązania warto zastosować, doradzi w kwestii materiałów i instalacji oraz skonsultuje możliwe zmiany w projekcie – podsumowuje ekspert Mariusz Jaworski z Pracowni ARCHIPELAG.

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium