Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów
Ogradzamy działkę 0
Ogradzamy działkę

Ogrodzenie działki

Na nowo wydzielonych działkach, problemem najczęściej jest porozumienie między sąsiadami co do wyglądu stawianego ogrodzenia. W społeczeństwie przyjęła się tzw. zasada prawej strony, czyli, że każdy właściciel buduje ogrodzenie od ulicy i prawej strony swojej działki, patrząc od frontu. Jest to jednak zasada umowna, gdyż nigdzie w prawie nie jest zapisane, kto i od której strony powinien ogrodzić działkę. Kupując działkę pomiędzy dwiema działkami już ogrodzonymi, największą bolączką może być fakt, że nasza działka ma już dwa różne ogrodzenia.

Kto pokrywa koszt postawienia płotu między działkami?

Prawo budowlane nie rozstrzyga, kto ma zapłacić za wybudowanie ogrodzenia. W kodeksie cywilnym możemy znaleźć:

Art. 154. § 1. Domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy

oraz

Art. 154. § 2. Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólnie koszty ich utrzymania,

nie obejmuje to jednak kosztu wybudowania nowego ogrodzenia, tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 24 stycznia 2002 r. sygn. III CZP 75/01, OSNC 2002/10/121. Oznacza to, że nie ma podstaw prawnych, aby obciążać sąsiada kosztami płotu miedzy tymi dwiema działkami, chyba że dobrowolnie wyrazi chęć wspólnego postawienia płotu. Jeżeli jednak sąsiad nie będzie chciał współfinansować inwestycji, to osoba, której zależy na wykonaniu tego ogrodzenia, musi wykonać je na własny koszt. Dopiero po wybudowaniu ogrodzenia będzie można domagać się od sąsiada współfinansowania napraw i remontów. Jeżeli jednak stare ogrodzenie ulegnie całkowitemu zniszczeniu, to już wtedy nie ma mowy o remoncie, lecz o budowie nowego ogrodzenia, którego koszt ponosi właściciel zainteresowany budową.

Gdzie stawiać ogrodzenie?

Jeżeli działka graniczy z ulicą, to ogrodzenie nie może przekroczyć linii rozgraniczających . Jeżeli wg planu przestrzennego przewidziane jest poszerzenie drogi, to trzeba będzie odsunąć ogrodzenie w głąb działki, tak aby pozostawić pas przewidziany na poszerzenie drogi. Przy skrzyżowaniach dróg możliwe jest, że ogrodzenie będzie musiało mieć ścięty narożnik, dzieje się tak jeżeli projektowane ogrodzenie ograniczy widoczność na skrzyżowaniu. Taką decyzję podejmuje Starosta, kiedy złożymy wniosek o zgłoszeniu zamiaru budowy ogrodzenia. Starosta wydaje decyzję, w której sprzeciwia się wykonaniu ogrodzenia zgodnego z naszym projektem i nakłada na Inwestora obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę ogrodzenia z uwzględnieniem wymogów bezpieczeństwa.

W przypadku, kiedy ogrodzenie ma być wybudowane od strony sąsiada, to najlepszym rozwiązaniem jest postawienie płotu osiowo. Jeżeli jednak sąsiad nie wyraża zgody i nie będzie to wspólna inwestycja, to płot należy w całości wybudować na nieruchomości należącej do Inwestora, gdyż nie mamy prawa naruszać granic innych działek niż nasza.

Jeżeli mamy wątpliwości, jak przebiega granica działki, należy zgłosić się do geodety w celu wytyczenia granic działki i zaznaczenie ich w terenie. Jeżeli okaże się to niemożliwe, wówczas należy przeprowadzić postępowanie rozgraniczeniowe.

Pamiętajmy: Jeżeli nie jesteśmy pewni, jak przebiega granica a sąsiad nie chce budować ogrodzenia, to dla uniknięcia nieporozumień oraz dodatkowych kosztów przestawienia ogrodzenia, warto zatrudnić geodetę. Więcej na temat ogrodzenia przeczytasz także tutaj - Ogrodzenie ogrodu - jak zrobić i z czego.

Formalności związane z postawieniem ogrodzenia

Budowa ogrodzenia nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, jednak w niektórych przypadkach należy złożyć zgłoszenie, czyli zawiadomienie Starostwa o zamiarze wykonania ogrodzenia.

Zgłoszeniu podlega budowa jak i remont płotu:

  • od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych
  • o wysokości powyżej 2,2 m – bez względu na usytuowanie

Ogrodzenie między sąsiadami o wysokości do 2,2 m nie wymaga ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia.

Jeżeli nasze ogrodzenie musimy zgłosić do Starostwa, to należy to uczynić co najmniej 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonania robót budowlanych oraz termin rozpoczęcia prac. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a także rysunki lub szkice, które mogą być wykonane przez Inwestora.
Prace budowlane można rozpocząć, jeżeli w terminie 30 dniu od dnia doręczenia zgłoszenia Starosta nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji. Powodem sprzeciwu może być naruszenie przepisów Prawa Budowlanego, miejscowego planu przestrzennego lub innych przepisów techniczno-budowlanych. Budowę należy rozpocząć w ciągu dwóch lat od określonego w zgłoszeniu terminu. Po upływie dwóch lat, konieczne będzie ponowne zgłoszenie.

Ogrodzenia tymczasowe mające na celu zabezpieczenie placu budowy nie wymagają zgłoszenia.


Jeżeli biorą Państwo pod uwagę drewniane ogrodzenie działki lub wykorzystanie mat technorattanowych lub wiklinowych zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą ogrodzeń.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium