Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Chmura tagów
Jak zrobić drewnianą donicę 0
Jak zrobić drewnianą donicę

Jak zrobić drewnianą donicę? - Instruktaż do samodzielnego wykonania prostej donicy drewnianej

Ile osób, tyle pomysłów na drewnianą donicę ogrodową. Tak naprawdę przy jej tworzeniu możliwa jest całkowita dowolność. Od całkiem prostych donic kwadratowych, do dużych drewnianych skrzyń na kompozycje z roślinności. Wszystko zależy od naszego gustu, wolnej przestrzeni na donice i jej przeznaczenia. My przedstawimy instruktaż do samodzielnego wykonania prostej donicy drewnianej w kształcie sześcianu.

Krok 1

Przed rozpoczęciem montażu drewnianej donicy należy zaopatrzyć się w potrzebne nam narzędzia i materiały.

Potrzebne będą: miara, piła, szlifierka (jeśli nie posiadamy szlifierki, potrzeby jest papier ścierny, jest to jednak pracochłonne i męczące rozwiązanie) oraz wiertarka i wkrętarka.

  • impregnat do drewna + pędzel
  • odpowiedniej długości do naszych desek wkręty
  • deski i kantówki o wybranej grubości (najlepsze są kantówki o boku ok.5 cm)

Krok 2

Z posiadanych przez nas kantówek należy przygotować elementy o długości np. 50 cm (10 szt.) oraz w tym wypadku drugiej długości 42 cm (10 szt.)

Możliwe jest wybranie innych długości w zależności od wielkości naszej donicy, przycinane na tym etapie kantówki wyznacza nam wielkość obwodu drewnianej donicy.

Krok 3

Elementy przyciętych kantówek układamy tak, aby utworzyły czworokąt (krótsze elementy powinniśmy umieścić między dłuższe, tak aby te nachodziły na te o mniejszej długości). Następnie używając wkrętarki, łączymy je ze sobą w 4 narożnikach, aby utworzyły kwadratową ramę. Do połączenia należy użyć wkrętów o takiej długości, aby solidnie połączyły kantówki ze sobą.

Powtarzając dokładnie krok 3, konstruujemy jeszcze 4 ramy o takich samych wymiarach.

Tak przygotowane kwadratowe ramy utworzą kolejne poziomy tworzące ściany donicy.

Krok 4

Przygotowane kwadratowe ramy szlifujemy przy użyciu szlifierki lub papieru ściernego, aby uzyskać gładką powierzchnię.

Krok 5

Kiedy gotowe już są elementy tworzące ściany donicy, skupmy się na jej dnie.

Dno naszej donicy możemy skonstruować z jednolitej deski, ale także z połączenia kilku desek. Kiedy decydujemy się, że powierzchnia dna będzie jednolita, stawiamy na tę deskę jedną z wykonanych wcześniej ram i odwracamy, aby dno znalazło się na ramie. W przypadku kiedy posiadamy deskę o powierzchni większej niż nasza kwadratowa rama, sprawdzamy, czy konstrukcja jest umieszczona na środku niej. Jeśli dno jest takich samych wymiarów, regulujemy jej położenie, aby wszystkie boki zachodziły na siebie.

Krok 6

Wiercimy otwory i za pomocą wkrętarki zespalamy ze sobą dno i kwadratową ramę. Przy naszej długości boku (50 cm) warto zastosować minimum 4 wkręty, ale przy większej długości boku należy zastosować większą ilość.

Krok 7

Kolejnym krokiem jest montaż następnej warstwy ściany. W celu tym do zmontowanej wcześniej konstrukcji dokładam na pierwszą ramę kolejny kwadrat, tak aby dokładnie nachodziły na siebie. Przy pomocy dość długich wkrętów (ważne, aby wkręt połączył obie ramy) zespalam ze sobą kwadratowe konstrukcje, a następnie czynność tą powtarzam przy 3 kolejnych poziomach.

Krok 8

Na chwilę obecną posiadamy już zmontowaną skrzynię, która tworzy naszą donicę.

Przystępujemy teraz do wykonania nóg, które uniosą donicę tak, aby nie stykała się bezpośrednio z podłożem. Nasze kantówki przycinamy na ok. 10-12 cm (4 szt.), a tak powstałe klocki montujemy od spodu dna donicy, przykręcając je wkrętami w czterech narożnikach i mamy gotową drewnianą donicę ogrodową.

Krok 9

Końcowym etapem jest ponowne wyszlifowanie zewnętrznej powierzchni donicy i zaimpregnowaniu jej w celu ochronnym.

Krok 10

Gotową donicę po wyschnięciu impregnatu możemy wyłożyć folią zabezpieczającą drewno przed wilgocią powstającą od środka. Pamiętajmy o zrobieniu w foli dziur, aby nadmiar wody z donicy mógł swobodnie odpływać.

W celu obsadzenia donicy roślinami na spód należy wysypać warstwę drenażu, a następnie ziemię odpowiednią dla rodzaju wybranej przez nas rośliny. Na koniec posadzić sadzonkę.

prosta donica drewniana

Ważne, żeby pamiętać o pokryciu drewnianej donicy impregnatem chroniącym przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Warstwa ochronnego środka ochroni donicę przed niechcianą wilgocią, a odpowiednio dobierając kolor według swoich upodobań, stworzymy idealną donicę do naszego ogrodu. Więcej na temat drewna w ogrodzie przeczytasz tutaj - Drewno w ogrodzie - przytulamy się do natury.

Samodzielnie zbudowaną donicę możemy ustawić w ogrodzie, na balkonie czy tarasie. Rozmieszczając kilka donic w rytmicznym szeregu, możemy wyznaczyć nimi główne wejście do domu. Modnym rozwiązaniem jest ustawienie donic w różnych poziomach i stworzenie ciekawej aranżacji na tarasie. Obsadzając drewnianą donicę, możemy wykorzystać ciekawe gatunki traw ozdobnych. Montując na jednej ze ścian pergolę, stworzymy również wspaniałą podporę dla pnączy. Natomiast kilka donic ustawionych obok siebie porastających roślinnością utworzy idealną przesłonę wydzielająca na tarasie miejsce do wypoczynku.

trzy donice drewniane

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium