Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Chmura tagów
Jak zabudować balkon 0
Jak zabudować balkon

Jak zabudować balkon? - Zabudowa balkonu sposobem na całoroczne użytkowanie balkonu.

Balkony i loggie dla osób mieszkających wśród zgiełku miast to szczególne miejsca, gdzie można zyskać choćby namiastkę ogrodu. Hoduje się na nich rośliny ozdobne, zioła, a coraz częściej także i warzywa. Spędza się na nich czas, spożywa posiłki, organizuje miejsce do zabaw dla dzieci. Niestety ze względu na klimat, w którym mieszkamy, balkony mają ograniczony czas użytkowania. Wówczas kiedy nadchodzi okres jesienno - zimowy, przeważnie zamierają, a ich wygląd pozostawia dużo do życzenia - zaschnięte rośliny jednoroczne, często nieestetycznie okryte meble balkonowe. Zastosowanie estetycznej zabudowy balkonowej pozwala na całoroczne użytkowanie balkonu, który może stać się małą oranżerią, a także dodatkowym pomieszczeniem naszego mieszkania. Stosując szklane zabudowy balkonowe, możemy również ograniczyć utratę energii cieplnej. Szklane tafle akumulują energię słoneczną, przekazując ją do wewnątrz pomieszczeń, nie wypuszczając jej na zewnątrz. Pamiętajmy jednak, że zimą jest to doskonałe rozwiązanie, latem natomiast niekoniecznie. Dobrze jest zaopatrzyć się w moskitiery, które pozwolą na wietrzenie zagrzanego szklanego pomieszczenia, ograniczając przedostawaniu się owadów.

Decydując się na zabudowę balkonu, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że zabudowa powinna zdobić, nie straszyć. Często zamontowanie zabudowy może poprawić wygląd elewacji. Planując kolor, materiał i rodzaj zabudowy dopasujmy go do budynku. Użytkując zabudowany balkon, dbajmy również o czystość zabudowy, nie pomijając jej i regularnie czyszcząc. Warto zasięgnąć fachowej pomocy i skorzystać z usług firm montujących zabudowy balkonowe. Rosnąca popularność sprawia, że dostępnych jest wiele rodzajów zabudowy o różnych konstrukcjach. Warto zastanowić się, jaka będzie odpowiednia dla naszego balkonu i otoczenia, a także naszej kieszeni.

Rodzaje zabudowy balkonowej

Zabudowy balkonowe oparte są głównie na dwóch systemach. Systemie ramowym i bezramowym. Każdy z nich jest oparty na systemie przesuwno - składanym pojedynczych szklanych tafli. Takie zabudowy są przeważnie łatwe w montażu, zapewniają podstawowe funkcje ochronne i są łatwe w użytkowaniu. Wygodą takich systemów jest możliwość otwierania poszczególnych, pojedynczych tafli w zależności od potrzeby przewietrzania balkonu. Czym jednak różnią się te zabudowy?

zabudowany balkon

Zabudowa balkonowa - system bezramowy

Bezramowa zabudowa balkonowa zapewnia maksymalny dostęp światła i nie ogranicza widoku. Montowane tafle nie posiadają pionowych listew, co sprawia, że są bardzo estetyczne i niewidoczne z zewnątrz. Działa na zasadzie systemu przesuwanego. Szklane tafle przesuwają się i składają w systemie bezramowym do wewnątrz balkonu. Zabudowa ta montowana jest na układzie jezdnym rolek umieszczonych na prowadnicy i listwach usytuowanych pomiędzy stropem i poręczą balustrady lub bezpośrednio z posadzką. Znaczące jest, że bez ramowa zabudowa balkonowa stosowana jest częściej przy balkonach typu loggia, lub posiadających strop, który jest istotny do zamontowania listwy.

Zabudowa balkonowa - system ramowy

Ramowa zabudowa balkonowa działa na zasadzie przesuwania po torze prowadnicy oprawionych w ramy tafli szklanych. Ramy mogą być aluminiowe lub wykonane z PCV. Rozsuwają się na boki, a prowadnice mogą być nawet czterotorowe, wówczas można umieścić więcej pojedynczych okien do przesuwania. Otwierana jest na takiej samej zasadzie co przy bezramowych systemach. Możliwość szerokiego wyboru ram pozwala na dopasowanie takich systemów ramowych do większości elewacji.

zabudowany balkon

Montując zabudowy balkonowe, nie należy obawiać się o ich stabilność. Części mocujące i konstrukcje ram wykonuje się z wysokiej jakości aluminium lub stali odpornych na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych i korozję. Użycie wysokiej jakości materiałów zapewnia bezpieczne użytkowanie i niezawodność przez długie lata. Bardzo ważne przy montażu gotowych konstrukcji zabudowy balkonowej jest, aby podłoże, do którego jest mocowana konstrukcja, a często jest to barierka, było stabilne. Występujące w stropie ewentualne ocieplenia w celu zwiększenia stabilności konstrukcji należy zlikwidować przed zamontowaniem do niego konstrukcji. To również pozwoli na zwiększenie stabilności mocowania.

zabudowany balkon

Kiedy zdecydujemy, że również i nam przyda się taka praktyczna zabudowa, należy pamiętać o bardzo istotnej rzeczy. Mimo iż nasze mieszkanie, a także przynależący do niego balkon, taras czy loggia to nasza własność, planowaną zabudowę należy omówić ze wspólnotą mieszkaniową. Jest to ingerencja w wygląd elewacji całego budynku. Obiekty objęte konserwatorską ochroną zabytków np. stare kamienice z całą pewnością nie uzyskają pozwolenia na ingerencje w ich wygląd. Dlatego nie powinniśmy samowolnie decydować się na taki krok. Skutkować to może późniejszymi sprzeciwami i doprowadzić do rozebrania zabudowy, narażając nas na straty finansowe. Po uzyskaniu zgody wspólnoty dobrze jest udać się do urzędu i zapytać jakie kroki powinniśmy podjąć w celu rozpoczęcia zabudowy balkonu. Wszystko po to, aby uniknąć nieprzyjemności już po fakcie dokonanym. Mając pewność, że nasza zabudowa balkonowa powstała zgodnie z prawem i z przyjemnością będziemy mogli cieszyć się z jej użytkowania.

Więcej na temat sposobów na osłonięcie balkonu znajduje się także tutaj - Jak efektownie osłonić balkon?

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium