Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów
Jak urządzić ogród? Kilka cennych wskazówek dotyczących projektowania ogrodu. 1
Jak urządzić ogród? Kilka cennych wskazówek dotyczących projektowania ogrodu.

Każda z osób marzących o własnym ogrodzie ma na pewno jego wyobrażenie w głowie. Zdjęcie lub miejsce, które jest inspiracją do tworzenia swojej zielonej przestrzeni. Rozpoczynając planowanie ogrodu jest to przyjemną koniecznością, aby mieć jego wyobrażenie w głowie i wiedzieć czego chcemy. Będzie nam dużo łatwiej ( i przyjemniej) pracować nad ogrodem i dążyć do celu, który znamy i którego pragniemy.

Obecnie dobrze zaprojektowany, funkcjonalny ogród stał się ekskluzywną wizytówką każdego domu. Ogrody stają się coraz bardziej pożądanym elementem, towarzyszącym większości domów. Jednak ogród zaprojektowany przez projektanta to luksus, na jaki nie każdy może sobie pozwolić.

Jak w takim wypadku, samodzielnie zaprojektować ogród?

Podpowiadamy jak w kilku prostych krokach stworzyć projekt idealnego ogrodu przydomowego.

Skalniak przy tarasie

  1. Funkcja

    Rozpoczynając prace nad naszym wymarzonym ogrodem, należy dobrze się zastanowić w jaki sposób chcemy z niego korzystać, do czego ma nam służyć. Jakie mamy marzenia związane z ogrodem - czy chcemy tam spędzać czas z najbliższymi, marzy nam się własny, ekologiczny warzywnik, czy może ma to być po prostu piękne miejsce do relaksu. Ogrody bardzo często łączą w sobie po kilka stref. Najczęściej są to takie miejsca jak:

    • strefa reprezentacyjna - stanowi wizytówkę naszego domu, zaprasza, aby wejść do środka. Często strefa reprezentacyjna przedstawia styl, jaki panuje w naszym domu, poprzez odpowiedni dobór gatunków roślin i małej architektury. Jest to miejsce szczególnie dekoracyjne i malownicze, gdyż większość osób przybywających do nas, będzie oglądało ją jako pierwszą i poprzez wrażenia, jakie odniesie, będzie nas potem postrzegać i oceniać. Dlatego warto jest zainwestować w to miejsce i uczynić je naprawdę wyjątkowym i pięknym.
    • strefa wypoczynku (rekreacji) - czyli miejsce do relaksu, rozumianego w bardzo szerokim zakresie, może to być leżakowanie, spotkania ze znajomymi lub wypoczynek czynny, np. miejsce do gry w piłkę z dziećmi. Najistotniejsze w planowaniu tego miejsca jest, aby zapewnić sobie intymność i ochronę, przed wścibskim wzrokiem np. sąsiadów. Dlatego warto strefę wypoczynku usytuować za domem lub osłonić ją poprzez zastosowanie żywopłotu, ogrodzenia lub innej, naturalnej przesłony ( wzgórza, rośliny).
    • strefa gospodarcza - która zawiera to, czego najczęściej nie chcemy pokazywać - miejsce na śmietniki, linki z praniem i czasami warzywnik - chociaż obecnie przeżywają one swój renesans i chcą być pokazywane, gdyż są bardzo dekoracyjne i efektowne.

    W celu ustalenia stref i funkcji ogrodu warto spotkać się z innymi członkami rodziny i zapytać o ich oczekiwania, marzenia. Wspólnie łatwiej będzie zaplanować miejsce, którego będziecie korzystać z przyjemnością.

    Myśląc o naszym ogrodzie musimy również przewidzieć, ile czasu będziemy mogli poświęcić na jego pielęgnację. Pozwoli nam to w przyszłości cieszyć się z przebywania w wypielęgnowanym ogrodzie bez zmartwień o nieskoszony trawnik czy zachwaszczone grządki.

  2. Plan

    Jeżeli nie korzystamy z pomocy architekta krajobrazu, dobrze będzie na początek wykonać chociaż szkic planu ogrodu, jaki zamierzamy założyć. Powinniśmy go stworzyć na mapie ogrodu, uwzględniającej wszystkie niezbędny wymiary. Takich planów może być kilka np., jeden ogólny, ukazujący rozplanowanie stref, drugi skupiający się na układzie ścieżek, instalacji elektrycznej i wodnej, kolejny uwzględniający rozplanowanie nasadzeń roślinnych. Brzmi strasznie? ale to naprawdę nic trudnego, wystarczy tylko wiedzieć, czego oczekujemy. Takie rozplanowanie ogrodu ułatwi nam późniejsze wykonanie go, pozwoli przewidzieć czas potrzebny na jego realizację oraz oszacować koszty.

  3. Rośliny

    Dobierając roślinność do ogrodu, powinniśmy kierować się nie tylko naszym wyobrażeniem o ogrodzie, ale warto jest skonfrontować to wyobrażenie z warunkami przyrodniczymi, jakie panują w ogrodzie, gdyż to one mają zdecydowany wpływ na rozwój i wzrost roślin. Niestety nie zawsze możemy zrealizować naszą wizję. Jednak lepiej wiedzieć o tym zanim już kupimy rośliny. Poprzez warunki przyrodnicze rozumiemy:

    • rodzaj gleby - najlepiej zbadać ją wykonując wykop i sprawdzić, czy jest to glina, piach czy gleba urodzajna,
    • pH gleby - badamy poprzez specjalne odczynniki, dostępne w każdym sklepie ogrodniczym,
    • warunki wodne (czy jest to teren podmokły, suchy?),
    • klimat i strefę przemarzania - szczególnie istotne dla roślin wrażliwych na niskie temperatury
    • nasłonecznienie - czy jest to obszar, gdzie słońce występuje cały dzień, tylko kilka godzin a może wcale?

    Wszystkie te elementy są bardzo ważne w prawidłowym doborze roślin.

    Jeżeli uda nam się właściwie zaplanować rabaty i nasadzenia roślinne to rośliny odwdzięczą się nam swoim pięknem - będą rosły zdrowo w pełni eksponując swoje walory.

    Kwiaty

    Dobór roślin i architektury do ogrodu może okazać się trudny, szczególnie dla osób, które nigdy nie miały z tym do czynienia. Aby to sobie ułatwić warto kierować się prostą zasadą: MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ. Każdy projektant wie, że ogród, który tworzy tylko kilka gatunków roślin i połączonych z nimi, stylowych mebli, jest ogrodem idealnym i do tego należy dążyć. Po pierwsze ułatwia to nam pielęgnację, pozwala zapanować nad ogrodem i go okiełznać, po drugie scala ogród, harmonijnie go łączy i daje wyszukany efekt, sprawiając wrażenie, że został zaprojektowany przez profesjonalną firmę.

    Zasadniczą zasadą, która powinna nami kierować podczas wyboru roślin jest również STYL OGRODU do jakiego do dobieramy. W sklepach ogrodniczych, szkółkach lub z innych źródeł możemy dowiedzieć się jakie rośliny są sztandarowe dla ogrodów wiejskich, nowoczesnych lub japońskich. Ważne, aby kierować się efektem jaki chcemy uzyskać i aby pasował on do charakteru naszego domu, gdyż ogród powinien być nierozerwalnie z nim związany.

    Pamiętaj! Dobierając rośliny należy wyobrazić je sobie w formie dorosłej. Młody ogród często wygląda na pusty, zwłaszcza gdy sadzone przez nas rośliny to małe sadzonki, ale NIE NALEŻY SIĘ TYM PRZEJMOWAĆ. Po kilku latach puste przestrzenie wypełnią się i efekt będzie taki, jak sobie założyliśmy - OSZAŁAMIAJĄCY!

  4. Realizacja

    Jeżeli wszystkie powyższe punkty mamy wykonane, możemy przystąpić do realizacji projektu ogrodu.

    Trawnik przy tarasie

Niezależnie od tego jakie mamy oczekiwania wobec naszego ogrodu, stosując się do kilku naszych wskazówek uda się Państwu stworzyć ogród idealny, spełniający Państwa wymagania. Życzymy, aby myśląc o swoim, gotowym już ogrodzie, mogli Państwo cytować wybitnego malarza Claude Monet: "Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem."

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj - Jak założyć ogród, który zachwyci swoim wyglądem , a przy tym będzie funkcjonalny i łatwy w pielęgnacji?

Komentarze do wpisu (1)

16 lipca 2016

Świetny wpis. Trochę rozjaśnił mi w głowie. Bardzo inspirujący.

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium