Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Chmura tagów
Druk 3D w ogrodzie 0
Druk 3D w ogrodzie

Druk 3D

Technologia rozwija się z zawrotną prędkością. Co rusz, na rynek wchodzą nowe smartfony, laptopy, tablety. Nie należy zapominać jednak o przedmiotach mniej znanych, które do tej pory znaliśmy z dobrych filmów sci-fi: wirtualna klawiatura, The Oculus Rift, Google Glass, czy Sixth sense (wirtualny interfejs). Jeszcze kilka lat temu byliśmy pewni, że takie rzeczy MOŻE zostaną wynalezione w 2150 roku. Przyszłość jednak nadeszła szybciej niż się tego spodziewaliśmy.

Do grona tych wynalazków dołączyła również drukarka 3D, która jest technologią addatywną, czyli prościej mówiąc przyrostową. Dzięki temu urządzeniu można tworzyć obiekty przestrzenne (trójwymiarowe), a wszystko to powstaje poprzez nakładanie na siebie kolejnych warstw materiału (tworzywa). Technika ta może wydawać się pokrewna frezowaniu, jednak warto zaznaczyć, że w tej technologii subtratywnej dochodzi do wycinania zbędnego materiału z bryły (frezowania) do momentu uzyskania oczekiwanego wyniku, a nie tak jak w drukarce trójwymiarowej do budowania z tworzywa przedmiotu od podstaw.

Co prawda ,,coś z niczego” nie powstanie, ale za to druk 3D użyje tworzyw dość specyficznych tak, aby efekt końcowy był zadowalający, a przede wszystkim zaspakajający wymogi, które powinien spełniać dany przedmiot . Warto zacząć od tego, że obecnie druk 3D stał się obiektem wielu eksperymentów. Od dawna wiadomo, że lista przedmiotów, które przydałyby się w wielu dziedzinach życia rośnie, więc oprócz protez, organów ludzkich stoją też w kolejce repliki zniszczonych dzieł sztuki, czy dopracowywane spermoboty. Oto więc kilka informacji na temat samego tworzywa. W końcu jak to możliwe, że sztuczne ucho, czy proteza ręki powstają w drukarce 3D, a są wykonywane z zupełnie innego tworzywa.

  1. Żywica tworzywo to było pierwszym, jaki użyto w drukarce do tworzenia trójwymiarowego przedmiotu. Technologię tą nazwano stereolitografia (w skrócie SLA).

  2. Plastik (termoplasty) tak zwany FDM (fused deposition modeling).

  3. Tworzywa sztuczne (sproszkowane) alternatywa dla FDM, czyli SLS (selective laser sintering).

  4. Sproszkowany metal DMLS (direct metal laser sintering) to technologia działająca na podobnej zasadzie do SLS.

  5. CJP (color jet printing) drukarki kolorowe.

Ogród miniaturka

Wystawa miNiATURE przyniosła owoc w postaci pięknych miniaturowych ogrodów w skali 1:50, a wszystko to zostało przedstawione w formie bardzo realistycznych wizji wydrukowanych w 3D. Ogrody te pozwoliły na ukazanie w przestrzeni wizji projektantów. Dzięki dużemu rozwojowi techniki, druk 3D w tej postaci był wysokiej jakości, zauważalne były detale, jak również bardzo dobrze zostały odzwierciedlone pomysły autorów. Pozwoliło to na ukazanie tego, co mogłoby powstać w prawdziwym ogrodzie. W końcu papierowy projekt, to nie to samo, co plansza z odwzorowanym planem na zagospodarowanie zieleni. Dodatkowym plusem przelania mini ogrodów z głów architektów zieleni do drukarek 3D jest usunięcie bariery w postaci ograniczonych środków przeznaczonych na wizualizację projektów. Wykonanie tego z biegiem czasu będzie jeszcze bardziej taniało, co spowoduje, że stanie się to dużo bardziej opłacalne, niż zlecanie zbudowania makiety, która tak dobrze nie odda zamysłu twórcy. W Polsce jak na razie nie jest to znane i używane, ale miejmy nadzieje, że już niedługo rozpowszechni się to u nas na tyle, że osoby planujące wynajęcie architekta zieleni, będą miały zapewnione plansze z drukarki 3D w ramach współpracy.

Ogródkowe przedmioty z drukarki 3D

  • Uchwyty do słoików popołudniowy grill w ogródku, to gratka dla osób kochających przygotowywanie jedzenia. Kolorowe szaszłyki, dobrze doprawiona karkówka i? Oczywiście orzeźwiająca lemoniada czy kompot ze świeżych owoców. Wszystko podane w modnych ostatnio słoikach, które mogą otrzymać drugie życie, gdy w drukarce 3D przygotujemy specjalne uchwyty. Ten gadżet przywróci do użytku słoiki, które leżą w piwnicy i pewnie już nigdy nie byłby by użyte. A jednak!

  • Doniczka własnego pomysłu okres letni to wysyp w sklepach artykułów ogrodowych, a w tym również doniczek ozdobnych. Co, jednak jeśli żadna z nich nie przypada nam do gustu? Żaden problem, by wydrukować to w drukarce wykorzystującej technologię 3D. Wzory kwiatowe, a może litery, albo jeszcze coś innego. Pole do popisu jest duże, pomysł i trochę zaangażowania sprawią, że doniczki te zachwycą każdego gościa.

  • Drylownica do melona owoce dojrzewają, a co za tym idzie, czas na owocowe szaleństwo. Sałatka, smoothies, lub ciasto z dodatkiem ulubionych owoców wymagają nieco pracy, przy zbieraniu i czyszczeniu świeżych darów natury. Aby sprawniej poradzić sobie z tym wyzwaniem można użyć przedmiotu z drukarki. Przypomina on nieco lupę bez szkła, która jednym pociągnięciem usuwa z melona pestki. Tym sposobem sprawnie poradzimy sobie z oczyszczeniem melona. Będzie on gotowy do krojenia wprost do naszej sałatki.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium